Psychoterapia grupowa

Grupa terapeutyczna wtorek

Pracujemy we wtorki, w godz.19.00-20.30.
Prowadzące: Elżbieta Fidler, Beata Szulik-Bomba

Konsultacje są płatne, tak jak sesje indywidualne i trwają po 50 min.


ZAPISY NA KONSULTACJE DO GRUPY:  PROSTA@PIV.PL  LUB  TEL. 504 085 643

 

GRUPA jest PÓŁOTWARTA, co oznacza, że osoby przychodzą do grupy i po osiągnięciu celów terapeutycznych odchodzą.  Minimalny okres uczestnictwa w grupie to 35 spotkań. Spotykamy się cyklicznie - raz w tygodniu, pracujemy 90 minut. Maksymalna ilość uczestników grupy to 10 osób + jeden lub dwóch prowadzących psychoterapeutów i ewentualnie obserwator (student psychologii lub psychoterapii). Czas trwania tej grupy jest nieograniczony ( obecna trwa ponad 9 lat). Nie ma określonej daty końca. Każdy kończy uczestnictwo w grupie indywidualnie, po osiągnięciu celów terapeutycznych lub w momencie, gdy czuje, że to dla niego właściwy moment.  Wychodzenie z grupy, czyli kończenie terapii jest ważnym etapem procesu, którego nie powinno się pomijać.  Zasadą jest odbycie, co najmniej jednej sesji kończącej od poinformowania o tym fakcie grupy, ponieważ jest to czas na domykanie wątków i na pożegnanie. Umiejętność dobrego kończenia, żegnania się jest dla wielu osób trudnym, wymagającym procesem i warto przeznaczyć na niego odpowiednią ilość sesji. Często oznacza to, że osoby zapowiadają swoje odejcie na kilka miesięcy przed faktycznym opuszczeniem grupy. 

 

DLA KOGO JEST TA GRUPA? Grupa dla osób dorosłych, które chcą poprawić swoje samopoczucie i relacje z bliskimi.


CELEM terapii jest zmiana zachowania i odczuć w relacjach oraz rozumienie związku między wzorcami relacji a trudnościami.


W czasie terapii grupowej pełniej doświadczamy siebie, co oznacza, że uczymy się obserwować myśli, uczucia, reakcje fizyczne, uczyć się je rozróżniać, rozumieć i normalizować. Możemy badać swoje sposoby reagowania na określone sytuacje, aby w końcu zapanować nad nimi i lepiej sobie radzić. Z czasem nasze odczucia zmieniają się, czujemy się spokojniejsi w grupie ludzi. Zaczynamy lepiej rozumieć siebie i innych, umiemy uzyskiwać od nich to czego potrzebujemy, jednocześnie dawać im to czego oni potrzebują. W efekcie uczymy się doskonalić umiejętności bycia w relacjach. 
W grupie można pracować na rzecz poukładania własnego życia, budowania motywacji do zmian, poszukiwania sensu życia. Uczestnictwo w grupie ułatwia pracę na rzecz "zdrowej" separacji z rodzicami, aby w konsekwencji móc żyć dorosłym życiem, zachowując z rodzicami relacje na możliwie najlepszym poziomie, choć czasem zdarza się, że oznacza to ograniczenie kontaktów. Grupa jest polecana dla osób określających siebie jako DDA lub DDD, potrzebujących przepracowania przeszłości, jak również dla osób zainteresowanych wzmacnianiem poczucia własnej wartości, śmiałości oraz dla osób mających zalecenie pracy grupowej od lekarza prowadzącego lub terapeuty indywidualnego.


Grupa jest prowadzona w nurcie interpersonalnym, egzystencjalnym i psychodynamicznym.


Ze względu na specyfikę pracy grupy terapeutycznej prosimy, aby na udział decydowały się osoby, które są zdecydowane uczestniczyć w grupie nie opuszczając sesji bez bardzo ważnych powodów i przychodząc punktualnie.

Beata Szulik-Bomba - ZnanyLekarz.pl