Psychoterapia grupowa

NOWA GRUPA TERAPEUTYCZNA - Środa, GODZ.17.15-18.45

PSYCHOTERAPIA GRUPOWA  Środa, 17:15-18:45 

 

Pierwsze spotkanie: środa, 21 sierpnia 2024 roku 

Miejsce: ul. Prosta 2/14, godz. 17:15-18:45 

Prowadzące: Beata Szulik-Bomba i Anna Trzaska

 

Opis grupy: 

Grupa ogólnorozwojowa dla dorosłych, którzy mają już za sobą doświadczenie psychoterapii indywidualnej lub są w jej trakcie.  W grupie uczestniczą osoby opisujące siebie jako DDA, DDD oraz osoby z  ADHD, które chcą poprawić swoje samopoczucie i relacje z innymi poprzez wzmocnienie poczucia własnej wartości, budowanie nowych strategii radzenia sobie, rozwijanie umiejętności społecznych, a także pracę nad samodyscypliną, samokontrolą, akceptacją, budowaniem nawyków i zwiększaniem motywacji.

 

Cel grupy: 

Poprawa samopoczucia oraz sprawności w relacjach międzyludzkich, a także zrozumienie przyczyn dotychczasowych trudności.

Koszt jednej sesji to 180 zł, a opłata miesięczna zależy od liczby sesji (np. 4 x 180 zł = 720 zł). Preferujemy płatność z góry za cały miesiąc, gotówką lub przelewem. Wszystkie sesje w miesiącu są płatne, niezależnie od obecności.

 

Grupa półotwarta:

Oznacza to, że uczestnicy mogą dołączać i odchodzić po osiągnięciu swoich celów terapeutycznych. Grupa prowadzona jest w nurcie interpersonalnym, egzystencjalnym i psychodynamicznym.

Minimalny okres uczestnictwa: 12 spotkań  

Maksymalna liczba uczestników: 10 osób + dwie prowadzące oraz ewentualnie osoba obserwująca (student psychologii lub psychoterapii).

 

Sposób pracy grupy:

Grupa pracuje niedyrektywnie, bez narzucanych tematów. Nie ma obowiązku wypowiadania się, choć możesz spodziewać się różnych pytań. Terapia grupowa jest procesem, w którym uczestnicy rozmawiają ze sobą i w ten sposób mogą pracować nad różnymi aspektami siebie, zyskując lepsze zrozumienie własnych reakcji, emocji i sposobów bycia w relacjach. Z czasem ciało nauczy się relaksacji w kontaktach z innymi, a samopoczucie i pewność siebie poprawią się. Grupa uczy, jak uzyskać to, czego potrzebujesz, jednocześnie pozostając w zgodzie ze sobą i szanując granice innych.

 

Czas trwania terapii: 

Nie ma ustalonego końca terapii. Każda osoba kończy udział indywidualnie, po osiągnięciu swoich celów lub w odpowiednim dla siebie momencie. Proces kończenia terapii jest ważnym etapem, na który warto przeznaczyć wystarczająco dużo czasu aby podomykać wątki i pożegnać się.

 

Ważne zasady:

 

1. Poufność:

Wszelkie wypowiedzi uczestników są poufne, i powinny być szczere, co jest kluczowe dla budowania zaufania i bezpiecznej pracy terapeutycznej. Jeśli zdecydujesz sie opowiedzieć komuś o swoim procesie psychoterapii mów tylko w kontekście własnych doświadczeń, bez ujawniania informacji o innych uczestnikach.

 

2. Obecność: 

Zobowiązanie do regularnego uczestnictwa w sesjach i punktualności jest konieczne. Uczestnik może zostać wykluczony po trzech nieusprawiedliwionych nieobecnościach.

 

3. Pełna świadomość: 

Udział w sesjach wymaga niezakłóconej świadomości. Jeśli przyjmujesz leki wpływające na świadomość, poinformuj o tym terapeutów.

 

4. Płatności: 

Każda sesja jest płatna, nawet jeśli jest opuszczona. W przypadku rezygnacji, uczestnik jest zobowiązany do udziału w co najmniej jednej sesji po ogłoszeniu decyzji o odejściu i opłacenia jej.

 

5. Zakończenie terapii:

Prawidłowe zakończenie procesu psychoterapii jest ważnym elementem procesu terapeutycznego i warto na nie przeznaczyć odpowiednią ilość sesji aby zakończyć ważne wątki grupowe i pożegnać się.

 

Zalecenia:

 

- Unikanie spotkań poza sesjami:

Spotkania poza grupą mogą zakłócić proces terapeutyczny. W przypadku przypadkowego spotkania, należy poinformować o tym grupę podczas sesji.

 

- Unikanie nagłych zmian życiowych:

W czasie procesu terapii można doświadczyć zmiany myślenia lub ustosunkowania do jakiś faktów, osób. Zalecamy wstrzymanie się od podejmowania nagłych, ważnych decyzji życiowych w trakcie terapii.

 

 

Dlaczego psychoterapia grupowa?

(Tekst opracowany na podstawie podręcznika "PSYCHOTERAPIA GRUPOWA, teoria i praktyka". Irvin Yalom. Wydanie z 2006 roku)

 

1. Wzrost Wiary w Skuteczność Terapii 

   Badania potwierdzają, że psychoterapia grupowa jest co najmniej tak samo skuteczna, jak terapia indywidualna.  Zgodnie z teorią interpersonalną wspólną podstawą różnych dolegliwości psychologicznych jest trudność ustanowienia i podtrzymania bliskich satysfakcjonujacych relacji z innymi.

Psychoterapia grupowa to skuteczna forma terapii, która pomaga w radzeniu sobie z trudnościami interpersonalnymi oraz w budowaniu satysfakcjonujących relacji. Grupa działa jako "społeczne laboratorium", gdzie masz możliwość otwartej eksploracji swoich emocji i zachowań w bezpiecznym, wspierającym środowisku.

2. Bezpośredniość i Szczerość

   Grupa terapeutyczna stwarza przestrzeń do szczerego dzielenia się spostrzeżeniami, do wyrażania uczuć i podejmowania ryzyka w wypróbowywaniu nowych zachowań w swoim własnym tępie. Dzięki temu możesz zrozumieć, jak twoje reakcje wpływają na relacje z innymi oraz rozwijać umiejętności potrzebne w codziennym życiu. 

 

3. Przygotowanie na Trudności

   Na początku terapii możesz odczuwać dezorientację lub frustrację. To normalna część procesu, dlatego ważne jest, abyś wykazał się cierpliwością i konsekwencją. Rekomendujemy uczestnictwo w co najmniej dwunastu sesjach, zanim ocenisz przydatność terapii i zrozumiesz w jaki sposób praca nad problemami grupowymi i relacjami między uczestnikami może sprzyjąć rozwiązywaniu problemów, z powodu których rozpocząłeś terapię.

 

4. Zaangażowanie i Konsekwencja 

   Psychoterapia grupowa wymaga długoterminowego zaangażowania. Proces zmiany jest ambitny, a postępy mogą przychodzić stopniowo. Twoje konsekwentne uczestnictwo w sesjach jest kluczowe dla sukcesu terapii.

 

5. Poufność i Relacje 

   Poufność jest podstawą pracy terapeutycznej w grupie. To, co jest omawiane w grupie, pozostaje w grupie. Grupa nie jest miejscem do nawiązywania przyjaźni - jest przestrzenią, w której uczysz się, jak budować trwałe i zdrowe relacje w życiu codziennym.

 

Psychoterapia grupowa to wyjątkowa okazja do głębokiej pracy nad sobą w atmosferze wsparcia i zrozumienia. Zachęcamy do pełnego zaangażowania w ten proces, który może przynieść znaczące zmiany w Twoim życiu.