Psychoterapia indywidualna

PRACA ON-LINE

Obecnie wznawiamy sesje w gabinecie (spełniając zalecenia sanitarne związane z bieżącą sytuacją)  i nadal prowadzimy sesje ON-LINE, które odbywają się za pomocą dostępnych komunikatorów w telefonach i innych urządzeniach.

 

Podajemy kilka wskazówek dla osób, które będą z takich sesji korzystać, aby takie spotkania mogły być możliwie najbardziej efektywne.

1. Najważniejszą kwestią jest poufność i zalecamy aby podczas sesji on-line podjąć dostępne Państwu środki, które ją zapewnią. Potrzebna jest przestrzeń umożliwiająca swobodną rozmowę. Ważne, aby nikt nie słyszał, ani nie przerywał waszego spotkania z terapeutą. Zadbajcie Państwo aby w czasie trwania sesji nikt nie otwierał drzwi do pomieszczenia w którym przebywacie, postarajcie się o izolację akustyczną, przykładowo przez emisję białego szumu przy drzwiach. Ustalcie z domownikami by nie zakłócali waszej pracy.  W terapii indywidualnej i grupowej nie wolno nagrywać sesji. Jest to zasada, która jest stałym elementem kontraktu terapeutycznego.

W programie Zoom w czasie pracy grupowej zadbajcie, aby wasz wizerunek nie był podpisany nazwiskiem, ponieważ członkowie grupy go znają i na to jesteśmy umówieni, jest to również zasada poufności.

2. Miejsce też jest ważne. Postarajcie się Państwo, aby kolejne sesje odbywały się w miarę możliwości w tym samym miejscu. Rozmawiajcie z terapeutą o tym, jak się czujecie w związku ze zmianą trybu pracy terapeutycznej.

3. Zapewnijcie sobie optymalny komfort pracy. Przydatne będzie wygodne krzesło lub miejsce w domu przeznaczone do pracy. Unikajcie leżenia na łóżku, kanapie, siedzenia na podłodze, chodzenia w trakcie rozmowy. Postarajcie się aby pozycja była jak najbardziej zbliżona do tej w jakiej zwykle jesteście podczas sesji.

3. Przygotujcie sobie chusteczki higieniczne, szklankę wody.

4. Wyłączcie lub zawieście pracę zbędnych urządzeń poza tym z którego korzystacie by odbyć sesję. Zamknijcie lub zawieście wszelkie programy, które mogłyby odwrócić waszą uwagę lub zakłócić rozmowę. Jeśli sesja odbywa się w trybie audio, wyłączcie Państwo ekran urządzenia.

5. Sprawdźcie sprawność łącza internetowego i urządzeń za pomocą których będziecie prowadzić rozmowę. Zadbajcie Państwo abyście byli dobrze widoczni. W pracy terapeutycznej dla wielu psychoterapeutów jest ważne żeby Państwa widzieć, co najmniej do klatki piersiowej, a najlepszą opcją jest ustawienie kamery, tak abyście byli widziani przez terapeutę do pasa. To powoduje, że trzeba się nieco oddalić od kamery i zwykle w takiej sytuacji dobrze sprawdzają się słuchawki telefoniczne z mikrofonem, które ogólnie w tego typu połączeniach świetnie się sprawdzają. Warto zadbać również o oświetlenie, które będzie eksponowało waszą twarz (przykładowo nie siadajcie tyłem do okna, gdy jest jasno na dworze, ponieważ zwykle wówczas wasza twarz i sylwetka będą zacienione).

6. Postarajcie się zapewnić sobie kilka minut przed sesją i po niej na chwilę refleksji, spacer, proste ćwiczenia np. rozciągające. Starajcie się Państwo tak zaplanować dzień aby przed i po sesji nie odbywać absorbujących zajęć lub wydarzeń.

7. Na sesję on-line warto byście ubierali się tak, jak na sesje w gabinecie.

Beata Szulik-Bomba - ZnanyLekarz.pl