MOTTO

 

Nazwa Prosta Psychoterapia powstała nie tylko, dlatego że nasza siedziba mieści się przy ulicy Prostej w Warszawie.  Za nazwą stoi również sentyment do określenia „wyjdź na prostą”. To popularny synonim pokonania trudności, a w psychoterapii właśnie o to chodzi, aby osiągnąć stan, w którym czujemy, że wiemy jak pokonywać nasze trudności, problemy.

 

Prosta Psychoterapia jest również wyrazem uznania dla idei prostoty przekazu i prostych rozwiązań. Stawiamy sobie cel, aby treści dotyczące emocji, które przekazujemy w czasie psychoterapii lub warsztatów były łatwe do zrozumienia i przystępne, jednak z dbałością o to, aby przekaz nie zawierał szkodliwych uproszczeń. Idee dążenia do prostoty są znane od dawna, a bliższy naszym czasom Albert Einstein, ujął je w takie oto słowa - „wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze.” Staramy się sprostać temu w psychoterapii.

Uproszczenie przekazu w przypadku psychoterapii nie oznacza, że procesy stają się łatwe, krótkie, przyjemne, bo nie jest to możliwe. Oznacza to raczej, że dokładamy starań, aby nie były bardziej złożone niż być muszą. Prostota w Prostej Psychoterapii to też metoda, która polega na przekazaniu „narzędzi”, które pomagają odczytywać prawidłowo sygnały, czyli emocje lub uczucia, jakie wysyła ciało. Uczymy, omawiamy, jak można zajmować się sobą w przypadku każdej emocji.  Taki instruktarz przekłada się na to, że osoby kończące psychoterapię oprócz wglądów, lepszego funkcjonowania zyskują poczucie rozpoznawania i rozumienia własnych uczuć i stanów emocjonalnych, wiedzą jak mogą lepiej zaopiekować się sobą. Dzięki temu efekty psychoterapii, warsztatów są pełniejsze, łatwiejsze do rozumienia, zastosowania i utrzymania.

 

Lepiej lub mniej znane postacie minionych czasów uznawały i wyrażały prostotę w postaci aforyzmów, wierszy. Poniżej kilka zdań, które podobają się nam najbardziej:

 

„Wszystko jest trudne zanim stanie się proste.”  -Thomas Fuller

„Proste drzewo nie rzuca garbatego cienia.” - Jan Czarny

„Nic tak nie zadziwia ludzi, jak zdrowy rozsądek i proste działanie.” - Epiktet

„Rzeczy istotne są zawsze proste.” – Graham Greene

„Niech cię nie niepokoją

Cierpienia twe i błędy.

Wszędy są drogie proste.

Lecz i manowce wszędy.”  - Leopold Staff

„Spokój powraca dzięki prostym przyjemnościom.” – Marsha Mehran

„Najlepiej jest być sobą – prostym, prawdziwym i dostojnym.” - Robert Browning

„Prostota jest matką genialności." - Leonardo da Vinci

„Prostota jest wiodącą siłą w kreowaniu nowych rzeczy." - Steve Jobs

„Prostota to cecha duszy, a nie urody." - Albert Einstein

„Prostota jest oznaką wyrafinowania, a nie braku wyobraźni." - Paul Rand

„Postęp zawsze pozostaje prostym rozwinięciem porządku.” - August Comte

„Prostota jest oznaką prawdziwego geniuszu." – Plato

„Mniej znaczy więcej." - Ludwig Mies van der Rohe

 

Zapraszamy - Wyjdź na Prostą :)