Psychoterapia indywidualna

PRACA ON-LINE

Obecnie prowadzimy  sesje w gabinetach  i nadal prowadzimy sesje ON-LINE.

 

Podajemy kilka wskazówek dla osób, które będą korzystać z sesji on-line.
1. Najistotniejszą kwestią jest poufność. Potrzebna jest przestrzeń umożliwiająca swobodną rozmowę. Ważne, aby nikt  słyszał, ani nie przerywał spotkania. Postarajcie się o izolację akustyczną, przykładowo przez emisję białego szumu przy drzwiach lub ustalenia z domownikami by nie zakłócali spotkania.  Nie nagrywamy sesji. Jest to zasada, która jest stałym elementem kontraktu terapeutycznego. 
W programie Zoom w czasie pracy grupowej zadbajcie, aby wasz wizerunek nie był podpisany nazwiskiem, ponieważ członkowie grupy go nie znają. 
2. Postarajcie się Państwo, aby kolejne sesje odbywały się w miarę możliwości w tym samym miejscu. Rozmawiajcie z terapeutą o tym, jak się czujecie w związku ze zmianą trybu pracy terapeutycznej.
3. Zapewnijcie sobie optymalny komfort pracy. Przydatne będzie wygodne krzesło lub miejsce w domu przeznaczone do pracy. Unikajcie leżenia na łóżku, kanapie, siedzenia na podłodze, chodzenia w trakcie rozmowy. Postarajcie się aby pozycja była jak najbardziej zbliżona do tej w jakiej zwykle jesteście podczas sesji w gabinecie.
4. Przygotujcie sobie chusteczki, szklankę wody. 
5. Wyłączcie lub zawieście pracę zbędnych urządzeń poza tym z którego korzystacie by odbyć sesję. Zamknijcie lub zawieście wszelkie programy, które mogłyby odwrócić waszą uwagę lub zakłócić rozmowę. Jeśli sesja odbywa się w trybie audio, wyłączcie Państwo ekran urządzenia.
6. Sprawdźcie sprawność łącza internetowego i urządzeń za pomocą których będziecie prowadzić rozmowę. Zadbajcie abyście byli dobrze widoczni. W pracy terapeutycznej jest ważne żeby Państwa widzieć, co najmniej do klatki piersiowej, a najlepszą opcją jest ustawienie kamery, tak abyście byli widziani przez terapeutę do pasa. To powoduje, że trzeba się nieco oddalić od kamery i zwykle w takiej sytuacji dobrze sprawdzają się słuchawki telefoniczne z mikrofonem. Warto zadbać również o oświetlenie, które będzie eksponowało waszą twarz, przykładowo nie siadajcie tyłem do okna, gdy jest jasno na dworze, ponieważ twarz i sylwetka będą zacienione.
7. Postarajcie się zapewnić sobie kilka minut przed sesją i po niej na chwilę refleksji, spacer, proste ćwiczenia np. rozciągające. 

Beata Szulik-Bomba - ZnanyLekarz.pl